niedziela, 1 listopada 2015

Pojedynek margaryn do smarowania chleba

margaryny


Numer 1
*** Tłuszcz do smarowania 20%. Cena 1,59 zł za 500 g (3,18zł/kg)

Skład: 
woda, oleje i tłuszcze roślinne (rzepakowy, palmowy, kokosowy), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poliglicerolu), sól (0,7%), substancja konserwująca (sorbinian potasu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, barwniki (annato, kurkumina), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), witaminy (A, D)

Kaloryczność (100g): 180 kcal

Zawartość w 100 g
Tłuszcz
20,0 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
6,0 g
Węglowodany
0,0 g
w tym cukry
0,0 g
Błonnik
0,0 g
Białko
0,0 g
Sól
0,7 g


PODSUMOWUJĄC:
Ta margaryna jest w ok 80% zdrowa.
(79,3% wody w składzie)
Tani tłuszcz do smarowania, to chyba nawet nie tłuszcz. W 100g prawie 80 g to woda. Ja to się zagęściło!?! Dobrze przyjmijmy, że woda jest ok, sama w sobie. Reszta składników wypada znacznie gorzej.

Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory. Stosuje się nie tylko w margarynach. To m.in. dzięki nim bułeczki są tak pięknie nadmuchane i pękate, a przy tym miękkie. Te polepszacze nie są uważane za szkodliwe, jednak niech każdy rozważy to w swoim sumieniu.

Polirycynooleinian poliglicerolu – jest syntetycznym emulgatorem i stabilizatorem. Stosuje się go w produktach o zredukowanej ilości tłuszczu. W badaniach prowadzonych na zwierzętach (sic!)  wypadł bardzo niekorzystnie, powiększał im wątrobę i nerki. Odradza się częstego spożywania tej substancji. Ale czy ta margaryna nie służy do codziennego smarowania kanapek?

Sorbinian potasu – syntetycznie otrzymywany konserwant.

Sól wapniowo-disodowa EDTA – jest to syntetyczny przeciwutleniacz, którego absolutnie nie powinny spożywać dzieci poniżej 2 roku życia. Bardzo silnie wiąże substancje. Może być odpowiedzialna za problemy z przemianą materii.

Kwas cytrynowy – otrzymuje się go w wyniku fermentacji pleśniowej. Nie jest szkodliwy w dużych ilościach.

Kurkumina – naturalny, roślinny, żółty barwnik. Jego spożywanie w dużych ilościach może prowadzić do nadmiernego wydzielania żółci.

NUMER 2
*** Margaryna roślinna z dodatkiem steroli roślinnych 400 g (margaryna zalecana w zwalczaniu cholesterolu). Cena: 14,99 zł za 400 g.
(37,48 zł/kg)

Skład:
oleje i tłuszcze roślinne (rzepakowy, palmowy, kokosowy), woda, roślinne estry sterolu (sterole roślinne 5,4%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyny), sól (0,5%), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (A,D), barwnik (karoteny)
Kaloryczność (100g): 540 kcal
Zawartość w 100 g:
Tłuszcz
60 g
w tym kwasy tłuszczowe:
- nasycone
17 g
- jednonienasycone
30 g
- wielonienasycone
13 g
Węglowodany w tym
0 g
- cukry
0 g
Białko
0 g
Sól
0,5 g

PODSUMOWANIE:
Tutaj skład o wiele krótszy, ale lepszy (wielokrotnie można zaobserwować tę zależność). Margaryna jest bardzo droga, choć ten problem można szybko rozwiązać…. zamieniając ja na poczciwą Delmę, która skład ma niemal identyczny, choć nikt nie reklamuje jej jako antycholesterolowej.

Ja w dalszym ciągu wybieram masło [klik], skłaniając się lekko też ku olejowi kokosowemu.
Margaryną i ich marketingowi nie ufam – za dużo tutaj kłamstw.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka